GENEL KÜLTÜR

Aşkın Hormonu: Oksitosin

oksitosin

Oksitosin, her insanın hayatında doğumla başlayarak yer ediyor. Bu hormon, doğumu tetikleyerek gerçekleşmesini sağlıyor. Bebeğin beslenmek için anneye muhtaç olduğu döneme kadar, oksitosin süt üretimini gerçekleştiriyor.

-----

Peki oksitosinin etkileri bu kadarla sınırlı mı?

Oksitosin; günlük ilişkilerde, sosyal aktivitilerde, eşlerin – sevgililerin birbirlerine duyduğu bağın güçlenmesinde ve bunlarla ilişkili olarak kişinin daha çok mutlu hissetmesine sebep oluyor. Oksitosin üretimi; çiftlerin, birbirine dokunduğu, sarıldığı zamanlarda tavan yaparken; annenin, bebeğini kucağına aldığı hatta bebeğin ağladığı zamanlarda da salgılanıyor. Annelik içgüdüsünü arttıran bu hormon, anne-bebek arasında özel bir bağ oluşturuyor.

Oksitosin salınımı genel olarak şöyle durumlarda gerçekleşebilir:

  • Sarılmak
  • Spor yapmak
  • Evcil hayvanlar ile vakit geçirmek
  •  Şarkı dinlemek
  •  Hayal kurmak 

O yüzden; sevdiğiniz insan ile vakit geçirdikten, yaptığınız egzersizlerden, kurduğunuz hayallerden sonra kendinizi daha huzurlu ve mutlu hissedersiniz.

Oksitosin salınımının en yüksek olduğu hayvan: Fındık Faresi

Oksitosinin etkilerini araştıran bilim insanları, hormonun yoğun olarak salınımı gerçekleşen fındık farelerini incelemişlerdir. Fındık fareleri, yoğun oksitosin salınımına bağlı olarak hayatını sadece tek bir eş ile sürdürüyor. Bu şekilde oksitosinin, sosyal ilişkilerde güçlü olarak etkisi olduğu kanıtlanmıştır.

POPÜLER HABERLER

To Top
css.php