Antibakteriyel Sabunların Üretimi Ve Satışı ABD’de Yasaklandı. Peki Bu Sabunların Zararları Nelerdir?


Antibakteriyel sabunların içeriğindeki kimyasallar sebebiyle uzun vadede daha zararlı olduğunu herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Aynı zamanda 5 yıldır dile getirilen başka bir gerçek var. Antibakteriyel sabunların, normal sabunlara göre daha etkili bir temizlik malzemesi olmadığını da biliyor muydunuz? İşte bu sebeplerden dolayı ABD konuyla ilgili güzel bir adım attı ve Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu (FDA), ABD piyasasından üretimi ve satışını tamamen yasakladı.

İçeriğinde triclosan ve tricarbon olan bazı antibakteriyel sabunların, yarardan çok zarar verdiğini belirten uzmanlar, bu kimyasalların sadece sabunlarda değil başka ürünlerde de kullanılabildiğini açıkladı ve bu araştırmaların sonuçları neticesinde bazı firmalar ürünlerini artık raftan kaldırmak zorundalar.

5-triclosan-in-soap

 

Peki antibakteriyel sabunlarda da bulunan bu maddelerin zararları nelerdir? Başka hangi ürünlerin üretiminde kullanılır? Bizi nasıl etkiler? 

Her iki maddeninde hormonlar üzerinde bozucu bir etkisi bulunduğu gibi  vücuttan arındırmakta oldukça zordur. Tiroid hormon seviyelerinde azalmaya yol açar, aynı zamanda östrojen ve testosteron hormonlarına benzediği için erken meme gelişimi, meme kanseri oluşumu ve oluşmuş meme kanseri seyrinde kötüleşmeye yol açtığına dair yayınlar mevcuttur. Erkeklerde sperm sayısı ve kalitesinde azalmaya yol açabilmektedir. Triclosan maddesinin solunması veya deri ile teması sonucu karaciğer rahatsızlıkları, depresyon ve kanser riskinde artış saptanmıştır.

Kullandığımız bu maddelerin kanalizasyona aracılığıyla  doğaya karışması sonucu ekolojik dengeyi ve dolayısıyla tükkettiğimiz besin maddelerini de etkilemiş oluyoruz.

 

dead-158707_960_720

 

Çocuk bekleyen annelerin de yine bu süreçte bu maddelere maruz kalması karnında gelişmekte olan bebeğe zarar vereceği uzmanlar tarafından dile getiriliyor.

 

cocuk-sagligi-icin-ilk-kural-hijyen-6918875e67ec493087207c9553428436

 

Triclosan ve tricarbon maddelerinin antibakteryal sabunlar, deterjanlar, diş macunları, diş beyazlatıcıları, deodorantlar, tıraş kremleri ve saç boyaları, mutfak eşyaları, oyuncaklar, halılar ve giysiler gibi bir çok ürünün içeriğinde kullanılıyor. Bu anlamda bilinçlenmek ve kullanılan ürünün içeriğini incelemek çok önemlidir.various personal hygiene products on glass shelf

Normal sabunlara göre ek hiç bir faydası olmayan antibakteriyel sabunları kullanmanın hiç bir mantıklı tarafı yokken satın alınması zarardan başka bir şey sağlamayacaktır. Ülkemizde böyle bir kanun henüz yok ama satın almayarak bireysel tercihinizi yapabilir ve belki de artık kullanılmadığı için üretimini bitirebilirsiniz.

alkis-eyleminin-kaynagi-nedir-24148

Yorumlar

yorum

BU YAZIYA EMOJİ İLE TEPKİ VER

Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Yapma bunu Yapma bunu
0
Yapma bunu
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Alkışlıyorum Alkışlıyorum
0
Alkışlıyorum

Antibakteriyel Sabunların Üretimi Ve Satışı ABD’de Yasaklandı. Peki Bu Sabunların Zararları Nelerdir?

Giriş

Captcha!
Üye olmak ister misin?
üye ol

Şifreyi unuttum

Geri
Giriş

üye ol

Captcha!
Geri
Giriş
Choose A Format
Trivia quiz
Poll
Story
List
Open List
Ranked List
Meme
Video
Image