Adalet Kupası


Demokrasinin doğduğu yer olarak tarihe kazınan Yunanistan; tarihinde birçok filozof, matematikçi yetiştirmiş; kültür, bilim ve sanat bakımından oldukça ileri bir düzeye ulaşmıştır. Kültür ve medeniyet uygarlığı olarak da anılan Yunanistan (Antik Yunan, İyonya) olimpiyatların da öncüsüdür.

M.Ö 570 senesinde Sisam adasında doğmuş olan Pisagor, Sisamlı Pisagor adıylada bilinir. Günümüze kadar matematiğin birçok alanında kurallarını gördüğümüz Pisagor, ”sayıların babası” diye tabir edebileceğimiz bir İyonyalı matematikçidir. Pisagor, demokrasinin başkenti dediğimiz Yunanistan’ın adına layık bir şekilde “adalet kupası” diye bilinen, eşitliğin sembolü olarak tanımlayabileceğimiz bir buluş yaparak; birçok insana, birçok şeyi düşündürmüş; bir kupayla birçok şeyi öğütlemiş ya da öğütlemek istemiştir.

pisagor

Pisagor; ters çan şeklinde bir kupa/bardak oluşturmuş. Kupaya sadece içecek içilen bir bardak niteliği vermemiş. Hatta bunu içecek içmekten ziyade ders verici bir eşya ortaya çıkartmıştır. Bu da onun ne kadar ”hak ve eşitlikten” yana olduğunu göstermektedir.

Ters çan şeklindeki kupanın altı deliktir ve kupanın içerisinde bir çıkıntı vardır. Altında delik olmasına rağmen içine konulan sıvının tamamı asla dökülmez. Tabii kupayı ters çevirmediğiniz ve kupadaki sınır çizgisini aşmadığınız sürece :). Eğer ki bu kupaya gereğinden fazla su koyarsanız, ortadaki çıkıntının ortasındaki delik işin içine girer ve bu fazlalık suyu altındaki delikten aşağı döker. Ta ki içmeniz gereken kadarı durasıya kadar. Kupadaki sınır çizgisini aşarsanız ise bardağın içindeki tüm sıvı son damlasına kadar dökülür.

Pisagor bu eseriyle bize ”aza kanaat getirmeyen çoğunu bulamaz” sözünü, ”hak ve eşitliği” benimsetmek ister. Tabii bu nesnel bir bilgi değildir. Ancak bu eserin meydana getirdiği sonuç hak ve eşitlikten yanadır. Kişiden kişiye göre de değişir.

 

 

Yorumlar

yorum

BU YAZIYA EMOJİ İLE TEPKİ VER

Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Yapma bunu Yapma bunu
1
Yapma bunu
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Alkışlıyorum Alkışlıyorum
0
Alkışlıyorum

Adalet Kupası

Giriş

Captcha!
Üye olmak ister misin?
üye ol

Şifreyi unuttum

Geri
Giriş

üye ol

Captcha!
Geri
Giriş
Choose A Format
Trivia quiz
Poll
Story
List
Open List
Ranked List
Meme
Video
Image