7 Soruda Ultra Kültürü ve Ultras

Ultras Latin Amerika ve Avrupada yaygın olarak bulunan endüstriyel spora karşı duruş sergileyen taraftar gruplarıdır diye özetleyebilsekte bundan da doygun bir kültüre ve tarihe sahiplerdir.


 1. 1 Nasıl Doğdu Bu Ultra?


  Sözlük anlamı ''aşırı'' olan Ultra 60'lı yıllarda İtalya'da ortaya çıkar. Bu gruplara mensup taraftarlara ''Ultras'' ismi verilmiştir. İsminde ultrası kullanan ilk taraftar grubu da İtalyan takımı Sampdoria’nın “Ultras Tito Cucchiaroni”adlı taraftar grubudur.
 2. 2 Bu Ultras'lar Ne Yapar?


  Ultra'ların temel ilkeleri vardır. Takım; mevsim şartları, uzaklık vb gibi faktörler göz önünde tutulmaksızın iç saha ve deplesmanda desteklenir. Yeri geldiğinde takım için ölümüne kavga edilir. Kesinlikle yönetim ve medya işleyişine karışamaz tamamen bağımsızdır.
 3. 3 Ultra'nın Namusu


  Ultras'lar pankartları asla dijital bastırmaz. Bez, boya ve el emeğiyle yaparlar. Karşı takım taraftarının pankartına el koyma durumu bu kültürde büyük bi yer oynar. El koyulan pankartın aynısı bir daha yapılıp tribünlere asılamaz. Hatta bazı ultras'lar pankartı kaptıran grubun tribünden çekilmesi gerektiğini düşünür.
 4. 4 Sadece Dövüşüyorlar mı?


  Ultra'lar için medyada sürekli şiddet haberlerine yer verilmesine rağmen tribünlerde yaptıkları şovlar göz doldurur ve medyada yer bulur.
 5. 5 Ne Giyerler?


  ''Clubber'' denilen kulüp ürünlerini ve renklerini taşıyan kıyafetler tercih eden ultra'lar olduğu gibi daha çok ''Casual'' diye tabir edilen kulüp ürünlerinin bulunmadığı pahalı günlük kıyafetleri tercih ederler. Casual giyimin nedenleri: - Kaliteli ve pahalı kıyafetler giy, - Takımının rengini üzerinde taşıma, - Polislerin gözüne batma, - Rakip takım taraftarlarının arasına rahatlıkla sız.
 6. 6 Medyada Ultras


  Ultra'ların medya ile arasının pek iyi olduğunu söyleyemeyiz. Medyanın kendilerini fişlediklerini ve ultras'lar hakkında yanlış haberler yaptığını iddia ederler. Bunla beraber Ultra kültürünü anlatan ''Green Street Holigans'' ,''I.D'', ''The Football Factory'' gibi bir çok film yapılmıştır.
 7. 7 Türkiye'de Ultra Kültürü

  https://www.youtube.com/watch?v=rNFwn_PVsuk

  Bizim ülkemizde ''Ultra'' kültürü geç gelmiştir ve gelişimini tamamlayamamıştır .Gereği olup olmadığı konusunda tartışmalar döner çünkü kuvvetli bir semt ve şehir kültürüne sahiptir taraftarlarımız yine de memleketimizde yeni ''Ultra'' gruplar çıkmakta ve dünya literatüründe ki Ultra kültürüyle birebir benzerlik göstermektedir.

Yorumlar

yorum

BU YAZIYA EMOJİ İLE TEPKİ VER

Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Yapma bunu Yapma bunu
1
Yapma bunu
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Alkışlıyorum Alkışlıyorum
2
Alkışlıyorum

7 Soruda Ultra Kültürü ve Ultras

Giriş

Captcha!
Üye olmak ister misin?
üye ol

Şifreyi unuttum

Geri
Giriş

üye ol

Captcha!
Geri
Giriş
Choose A Format
Trivia quiz
Poll
Story
List
Open List
Ranked List
Meme
Video
Image