GENEL KÜLTÜR

6 Maddede Üşengeçliğe Son Veriyoruz

Bu yazımda sizlere benimde kendisiyle aşırı sorun yaşadığım üşengeçlik probleminin çözüm yollarını anlatacağım. Aslında bilimsel olarak ya da uzman kişiler tarafından bunun çözümüne pek rastlanmasa da üşengeç olmaktan, yine üşengeç olan biz kurtulacağız. (Umarım üşenmeden bu yazıyı okursunuz. 😀 )

1- Kendinize ”bunu yapmam gerekiyor” değilde ”bunu yapacağım” diyerek söz verin. Çünkü kendinizi bir şeyler yapmak zorunda bırakmak, yapacağınız işin yarım kalması gibi sorunlara yol açabilir. 

2- Yapmaya üşendiğiniz iş için kendinize o iş için uygun bir ortam oluşturun.Oluşturduğunuz bu ortam size o işi yapmak için bir yol olacaktır.(Örneğin ders çalışmadan önce çalışma masanızı sade bir şekilde hazırlayarak.) Buna da üşeniyorsanız, ilk maddeyi tekrar okuyun 🙂

3- Bize tıpkı üşengeçlik gibi diğer bir belada uyku. Uykusuzluk, bizi üşengeç olmamız için sürekli dürtecektir. Aldanmayın. Yapacağınız işten önce kahvenizi için. Kahve uyku açma konusunda birebir etkili. Kahvenin içerisindeki kafein, bize bu konuda yardımcı olacaktır. Kafeinin uykuya faydalarını buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

hot-coffee

4- Özellikle kendimde çok gördüğüm halsizlik, üşengeç olmamızdaki diğer etkilerden bir tanesi. Halsizlik genellikle B12 eksikliği olarak değerlendirilmekte. Enerjimizi yüksek tutmak bu sorunu yenmeye yardımcı olacaktır. Bunu herhangi bir ilaçla değilde, tamamen doğal, aktarlarda satılan bitkisel otlarla sağlayabiliriz. Bunun için, halk arasında ”adam otu” veya ”insan otu” olarak bilinen ginseng bitkisi, bize bu problemi çözmekte yardımcı olacaktır. (Ginseng bitkisinin faydalarını, varsa yan etkilerini aktarlara sormanızda fayda var.)

5- Yapacağınız işi belirli bir zamana sığdırmaya çalışmayın. Örneğin çalışacağınız 2 saatlik aralıksız dersi, kendinizi dersten kopartmadan belirli molalarla çalışın. Tıpkı ders konusunda örneklediğim gibi, yapacağınız işi de zamana yayarak yapabilirsiniz. Bu sizin hem işten fayda görmenize, hem de sizin yapacağınız  işin sürekli olması konusunda faydalı bir yöntem olacaktır. 

giphy

6- Son olarak yaptığınız işin sonunda kendinizi ödüllendirin. Kendinize verdiğiniz bu ödüller, sizin bu işe bağlılığınızı arttıracak, sizi bu işi yapmaya sürekli meyilli bir hale getirecektir. 

POPÜLER HABERLER

To Top
css.php